Život na africkém kontinentu rozhodně není záviděníhodný. Evropané se do těchto míst vydávají převážně za dobrodružstvím, ale jistě se nenajde nikdo, kdo by tvrdil, že je Afrika rájem na zemi. Tamní klimatické podmínky umožňují přežití velkého množství živočišných i rostlinných druhů, které by v drsných podmínkách mírného a severského podnebí nemohly existovat. Mnohé z nich vídáme v zoologických a botanických zahradách a pohlížíme na ně jako na cosi exotického a vzdáleného. Přesto jsou tito tvorové živoucí, ale rozhodně od nich neočekávejme láskyplný a přívětivý postoj.
Lev, gepard, levhart, krokodýl, nosorožec, slon
Krokodýli, lvi, nosorožci, levharti a sloni každým rokem usmrtí několik lidí. Jsou to převážně dravci a člověk v nerovném souboji nemá příliš šancí na úspěch. Krokodýli a lvi již na první pohled budí dojem nebezpečných zvířat a lidé se jim raději vyhýbají, ale mnozí turisté doplácí každým rokem na podceňování nebezpečí od docela obyčejných hrochů. Na první pohled tento lenivý tlustokožec vypadá spíše legračně a roztomile a mnozí z vás by rozhodně od něho neočekávali nějaký krvavý atak.
Hroch je považován za nejnebezpečnější africké zvíře. Každým rokem má na svědomí zhruba dvě stovky lidských obětí. Jeho nebezpečí tkví v tom, že zaútočí bez varování a zákeřně. Může zaskočit i zdatné lovce a překvapí nepoučené a naivní turisty, kteří se domnívají, že je neobratný a pomalý. Hroši na souši mohou běžet rychlostí až 30 km/h, jsou velmi mrštní a z vody na břeh vylezou ve zlomku vteřiny. Oběti usmrtí dlouhými tesáky, ale častěji je uchopí do obří tlamy a utopí ve vodě, nebo podupou na břehu. Pod hladinou vydrží na jeden nádech téměř 5 minut a tak člověk nemá v takové chvíli šanci na přežití.
Nebezpeční jsou zvláště staří samci, kteří dokonce útočí na některé samice s mláďaty nebo na mladší samce. Hroch na rozdíl od některých zvířat, např. slonů, útočí zákeřně a svou oběť po těžkém zranění navíc obvykle „dorazí“.