Všichni, co chodí pravidelně běhat, jistě znají ten pocit, kdy se zkrátka člověku nechce. V zimě je tento pocit častější. Venku je mrazivé počasí, fouká a na zemi to buď klouže, nebo se musíme brodit závějemi sněhu. Shodneme se na tom, že běhání v zimě není nic jednoduchého. Proto jsme pro vás připravili pár tipů, jak na takový běh v chladném počasí vyzrát.
Zásadou číslo jedna je zejména vhodná obuv a rukavice na ochranu rukou. Pokud si s sebou nevezmete rukavice, velmi rychle během běhu pocítíte nepříjemný pocit, jelikož z rukou odchází velká část tělesné teploty. To znamená, že byste měli mít samozřejmě bundu s dlouhým rukávem, do kterého zastrčíte rukavice tak, aby ani kousek kůže nevykukoval.
Jedině tak udržíte teplotu tam, kde má být. Co se týče bot, rozhodně nepočítejte s tím, že vám postačí klasické letní tenisky. Pořiďte si lepší běžecké boty ideální ještě se zimní vložkou, která bude zahřívat chodidla. Poslední důležitou pokrývkou nutnou při běhání v zimě je čepice.
Nemusíte nutně nosit kulicha, postačí něco tenčího, pohodlnějšího, ale rozhodně na ní nezapomínejte.
Mít tělo v teple je důležité, nicméně nic se nemá přehánět a tedy i s tím vrstvením oblečení tolik nepřehánějte. Postačí teplejší běžecké kalhoty či legíny, teplé ponožky, termo triko s bundou. Já ještě doporučuji šátek, pokud nemáte bundu, která váš krk zahřeje.
Samo sebou, že se při běhu zahřejete, na toto myslete, když budete volit vhodné oblečení. Venku by vám mělo být mírně chladno, které by mělo po pár minutách běhu odeznít. Pokud budete celou trasu mrznout, někde jste udělali chybu.
Několik rad nakonec:
· Snažte se dýchat nosem, ať zbytečně nedráždíte krk (ale to je obecná zásada pro běžecké začátečníky). Ústy následně vzduch vydechujte.
· Dejte přednost kvantitě nad rychlostí. Volte spíše delší trasy, které poběžíte pomalejším tempem.
· Pokud je více než -10°C raději zůstaňte v teple domova či posilovny a běh nahraďte jinou fyzickou aktivitou.