V dnešní době se zejména mladí lidé, nebo také matky samoživitelky, potýkají s problémem u bydlení, že jsou z finančních důvodů nuceni bydlet ve velmi malých bytech. I v těch se dá ovšem bydlet pohodlně a útulně, stačí si ho „šikovně“ zařídit.
1) V první řadě to chce byt zvětšit opticky, než do něj budete vůbec něco stěhovat – k tomu Vám může pomoci buď byt vymalovat světlými barvami, nebo Vám k tomu pomohou zrcadla, ty prostor také opticky zvětší, jsou sice náročnější na údržbu, ale za celkové optické zvětšení prostoru to určitě stojí.
2) Pokud máte jen jednu místnost, která Vám má sloužit jako kuchyně, obývák i ložnice současně, zkuste místnost přepažit na několik částí, variant k tomu je několik, můžete použít sádrokarton, průhledné skleněné předěly, nebo také regály na knihy nebo květiny.
3) Jako další bod uberte na nábytku – určitě si do malého bytu nepořizujte masivní dřevěný nábytek, byť se Vám líbí sebevíc, mnohem lépe uděláte, když využijete vestavěné skříně, nejlépe od podlahy až ke stropu, pokud možno ve světlých barvách. Schováte do nich nejen oblečení, ale spoustu dalších věcí, takže malý byt, který má tendence vypadat stále jako neuklizený, budete mít uklizený během chvilky.
4) Využijte rozkládacího nábytku, začít můžete už u jídelního stolu, dá se tak zařídit i prostor na spaní. Tento nábytek si můžete nechat vyrobit na zakázku, zručnější se do jeho výroby mohou pustit sami.
5) Veškeré menší kousky nábytku „zavěšte“. Místo objemných skříní využijte místa na stěnách, kam můžete zavěsit nejen poličky, ale i menší skříňky, do které také můžete ukládat věci, např. dnešní obývací stěny jsou už v tomto duchu vyráběné.
6) Co se týká koupelny, u malého bytu můžeme předpokládat, že tam budete řešit stejný problém, a tím pádem také platí, koupelnové skříňky vybírejte tak, aby se daly zavěsit.
7) Jako místo na spaní, hlavně pokud k Vám do bytu přibude další člen domácnosti, můžete využít vestavěné patro, každý zručnější řemeslník Vám ho vyrobí během pár dní a nevyjde tak draho.