Základem úspěchu je zvolit kvalitní materiál. V našem případě dřevo, které musí být jen přírodní. Pokud je jakkoli chemicky ošetřeno není vůbec možné je použít. Ptáci by totiž nejspíš o budku z takového dřeva neměli zájem a naše úsilí by vyšlo na prázdno a navíc se jedná o živé tvory, kterým by dané chemikálie nemuseli dělat dobře, nebo by mohli dokonce ohrozit jejich potomstvo. Nyní přejděme rovnou k výrobě.
Stačí nám jakékoli ohoblované dřevěné desky. To z jakého druhu stromu pocházejí, záleží čistě na Vás. Mějte ale na paměti, že například dubové dřevo se Vám bude hůře řezat než třeba smrkové, jelikož patří do skupiny dřevin s velmi tvrdým dřevem. Dřevěné desky je však možné si někde sehnat, takže přejdeme rovnou k dalšímu postupu.
Tloušťka desky by se měla pohybovat mezi 2 až 2,5 cm. Zde platí pravidlo, že čím je deska silnější, tím lepší ochranu před zimou ptákům poskytne. Rozměry budky jsou čistě na Vás.
Nyní ale uvedeme vzorový model, jak postavit budku bez potíží jen pouhým zvolením vhodných délek. Nařežeme si dvě prkna o šířce 15 a 19 cm. Na prkno s menší šířkou narýsujeme dno o délce 15 cm, zadní stěnu dlouhou 35 cm a přední dlouhou 30 cm.
Zešikmení střechy volte dopředu, protože tím prodloužíte její životnost před vlhkostí. Střechu narýsujte na širší prkno a zvolte délku 30 cm. Poté z bočních stěn složte útvary lichoběžníků, které by měli mít kratší stranu dlouhou 30 cm a delší 35 cm. Jednotlivé části budky poté uřežete podle Vašich náčrtů.
Nesmíte zapomenout na přední stěně vyvrtat otvor. Jeho velikost je optimální okolo 4,5 cm. Poté budku už jen složíte z jednotlivých dílů k sobě a připevníte pomocí hřebíků nebo vrutů. U vrtů je ta výhoda, že můžete Vaši budku kdykoli vyčistit, jen pouhým odmontováním přední stěny nebo střechy.
Umístění nové budky záleží čistě na Vás. Jediné co musíte dodržet je, aby nebyla budka na stromě příliš nízko a tím dostupná pro zemní predátory. Nejlépe od 2 m a výše.