Shora uvedené pojmy jsou právě o nich. Zčásti jde o vaše vlastní a zčásti o někoho zcela jiného.
Dejme tomu, že jste si v některé z bank zažádali o půjčku, či u některé ze společností o hypotéku. Ani u jednoho ani u druhého jste neuspěli. Moje babička by po selsku řekla, že vás hnali “svinským krokem”. Ono to asi u těchto společností nebylo tak doslova, asi to bylo slušnějším způsobem nežli „s bejkovcem v ruce“. Ale stalo se a vy nevíte proč, protože žádná společnost není povinna vám tyto důvody sdělovat. Nemusí, ochota půjčit je jejich věc, a ne věc kohokoli jiného. Většinou to však bývá, protože našli nějaký záznam v registrech dlužníků.
Cože je to vlastně ten registr? V podstatě laicky řečeno jde o seznam lidí, kteří měli potíže při splácení jakéhokoli závazku. Ne, tedy když si v hospodě půjčíte od kamaráda dvě stovky a nemíníte je vrátit z první výplaty. Jedná se o větší částky a do toho registru vás musí někdo nahlásit.
V podstatě jsou u nás tyto záležitosti dvě. Jednou je klasický Centrální registr dlužníků ČR, a druhou je tatáž věc s názvem Solus.
Ani do jedné z nich se nedostáváte automaticky při nesplácení čehokoli. Takže není pravidlem, že tam musíte být i když potíže máte. To je bohužel velké mínus i pro vaši kontrolu. Protože i když si zaplatíte požadovanou částku, abyste do některého mohl nahlédnout, vidíte jen to, co tam někdo dal. Někde jsou zapsány pouze běžící exekuce, tedy, pokud už nějaká byla soudem stanovena a nabyla právní moci. Pokud se tak ještě nestalo, není možné ji tam dohledat.
Takže vám nebývá, než se nechat poučit co je to nebankovní hypotéka bez registru. To je v podstatě totéž o co jste již žádali a nebylo vám vyhověno. Jen se do těchto, řečeno upřímně, mnohdy pofiderních, registrů nenahlíží. Tyto společnosti jej totiž nepotřebují. A vy máte tím pádem u nich otevřené dveře.