Většina z nás spánku nevěnuje příliš velkou pozornost. Dnes však je zdraví věnována velká pozornost tak se možná dostane i na spánek. Je důležitý měli bychom jím trávit v průměru 8 hodin denně. To je v celku velká část dne. Nestojí tedy za zamyšlení nejen v jaké poloze spíme, jestli je zdravá či nikoliv, ale také na čem spíme. Ve většině ložnic najdeme nekvalitní matrace s ještě méně kvalitní přikrývkou a polštáři.
A právě polštář patří mezi rozhodující faktor při spaní. Může nám způsobit pravidelné migrény, bolesti hlavy, nechuť k rannímu vstávání. To jsou však pouze drobné neduhy na lidském zdraví. Pokud to člověk nechá zajít příliš daleko, může se potýkat s vážnými zdravotními problémy. Ty můžou vést k trvalému poškození páteře, jejíž následná léčba není zrovna nejlevnější. Spolupráce s fyzioterapeutem, který si je vědom svých schopností není rozhodně levnou záležitostí.
Jak tedy polštář správně zvolit:
· Osoby ležící na zádech či boku.Tito lidé by se měli vyvarovat měkkým a nízkým polštářům, které by mohly mít fatální dopad na postavení páteře. Ideální je využít vysoké a pevné polštáře, které zajistí pohodový a ničím nerušený, nejlépe 8 hodinový spánek. Takový polštář by měl být vyplněn koňskými žíněmi, latexem, či kaučukem.
· Osoby ležící na bříšku.Pokud spíme na břichu což samo o sobě není příliš prospěšné. Je ideálním polštářem pravý opak. Musíme volit takové typy polštářů, které jsou měkčího rázu a jsou relativně nízké. Výplň takových polštářů, by měla být také měkčí. Jestli je daná osoba alergik není příliš vhodné využít přírodní materiál, ale zejména paměťovou pěnu. Pokud se bavíme o osobě s tolerancí k přírodních materiálů nejlepším parťákem na spaní jsou husí či kachní brka, která navíc zajistí dokonalou prodyšnost.
Základem všeho nejsou jen polštáře a matrace. Pokud člověk usíná s únavou a pocitem dobře odvedené práce, vyspí se kvalitně.